Vyhľadávanie

Kontakt

Privát Štôla
Jozef Bendžala, č.: 1005, 059 37 Štôla, Slovensko

Tel. / Fax : 00421 52 77 45 229
Mobil: 00421 905 196 087

privatstola@gmail.com

Voľný čas

Národný park Vysoké Tatry

 

    Tatranský národný park je najstarším národným parkom na Slovensku. Tvorí ho najvyššia horská skupina v karpatskom oblúku s najvyšším vrcholom - Gerlachovským štítom (2655 m.n.m.). Člení sa na 2 základné podcelky - Východné Tatry (Vysoké a Belianske) a Západné Tatry. Dĺžka Vysokých Tatier je 26 km, Belianskych Tatier 14 km a Západných Tatier 37 km. Územie národného parku zaberá rozlohu 73 800 ha, jeho ochranné pásmo - 30 703 ha. Rozprestiera sa na území Žilinského a Prešovského kraja v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad.
(Vzdialenosť od Penziónu Štôla 0 km)
Slovenský raj

Slovenský raj predstavuje členité krasové územie s množstvom roklín, tiesňav, úzkych dolín a kaňonov, so zachovanými planinami, ktoré sú bohaté na krasové formy. Pre svoje výnimočné prírodné a estetické hodnoty bolo územie Slovenského raja vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť v roku 1964. V roku 1988 bolo prekategorizované na národný park.

(Vzdialenosť od Penziónu Štôla cca 25 km) 

 

Hrady a zámky


Spišský hrad

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. viac...
(Vzdialenosť od Penziónu Štôla cca 40 km)

 

Hrad Stará Ľubovňa


Na severnom Spiši sa nad údolím rieky Poprad týči hrad Ľubovňa s bohatou históriou i zaujímavou architektúrou. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. I keď pôvodne slúžil ako strážca severnej hranice Uhorska, počas 360 rokov bol sídlom správcov zálohovaného územia časti Spiša Poľsku. Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty. Výraznými prestavbami v 16. a 17.storočí sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa.

 

Jaskyňe


Dobšinská ľadová jaskyňa

(lokalita svetového dedičstva UNESCO) je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku. Nachádza v Stratenskej hornatine, na severnom svahu vápencového vrchu Duča, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. Do spodných častí jaskyne prvýkrát prenikol kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi za pomoci svojich priateľov G. Langa a A. Megu 15. júna 1870.

Važecká Jaskyňa

Medzi Liptovským Mikulášom a Popradom sa nachádza Važecká jaskyňa, ktorá predstavuje významné paleontologické nálezisko kostí jaskynného medveďa (ursus spelaeus), ktorý bol väčší a ťažší ako dnešný medveď hnedý a ktorého maketu môžu návštevníci v jaskyni vidieť.

 

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa, ktorá bola známa zlatokopom už v prvej polovici 18. storočia, sa nachádza v atraktívnom prostredí Tatranského národného parku, vo východnej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry. Na prehliadkovej trase dominujú pagodovité stalagmity a sintrové vodopády s dĺžkou presahujúcou 50 m.

Lyžiarské strediská


V dosahu penziónu Štôla sú všetky najlepšie lyžiarské strediská Vysokých i Nízkych Tatier. Pozrite sa aspoň na niektoré z nich:

Lopušná dolina - Lučivná (cca 5 km), 
Pre návštevníkov týchto stredísk je pripravených 14 vlekov, zjazdové trate v dĺžke 6400 m. Charakterom zjazdoviek SKICENTRUM Lopušná dolina – Lučivná uspokojí všetky požiadavky lyžiarskej verejnosti vzhľadom na ponuku menej náročných terénov v Lučivnej, cez univerzálnu ponuku svahov pre začínajúcich lyžiarov, ale i pokročilých v stredisku SKICHEM Lopušná dolina až po náročnú zjazdovku v stredisku Lopušná dolina – SKITATRY.


Liptovská Teplička (cca 20 km),
rázovitá slovenská dedinka. Tak ako zaujme krásnou polohou pod Kráľovou hoľou vo venci Liptovských hôľ, Vysokých i Nízkych Tatier neďaleko prameňov Čierného váhu, zaujme taktiež vynikajúco upravenými zjazdovkami (až 5 km), príjemnými cenami i tradičnou slovenskou atmosférou.

Park Snow Vysoké Tatry (cca 10 km),
K dispozícii je viac ako 12 km pravidelne upravovaných lyžiarskych tratí, zo zjazdoviek viac ako 7 km zasnežovaných technickým snehom. Vzrušujúce nočné lyžovačky, bežecké stopy, paragliding, snowboard-adrenalín, freeriding, skialpinizmus a mnoho ďaľších to všetko na Vás čaká v jednom z najlepších lyžiarských stredísk Slovenska.

  

Relaxačné centrá


V dosahu penziónu Štôla sa nachádzajú taktiež zaujímavé relaxačné centra:

AquaCity - Poprad (cca 12 km), 
nie sice najlacnejší, ale určite úžasný vodný ráj s teplými, geotermálnymi bazénmi, kúpeľným strediskom, telocvičňami, reštauráciou a barmi a zariadeniami na podujatia až pre 350 hostí. Zaujímavosťou sú taktiež pravidelne organizované hudobné, svetelné, laserové show, nočné párty, bazem blue diamond a mnoho ďaľších.AquaPark Tatralandia (cca 50 km),
sa nachádza v jednej z najbohatších oblastí na žriedla minerálnych vôd na Slovensku a to neďaleko Liptovského Mikuláša v Nizkych Tatrách. Aquapark Tatralandia je najväčší vodný park nielen na Slovensku ale aj v Čechách a v Poľsku a vďaka zdroju termálnej minerálnej vody je návštevníkom k dispozícii počas celého roka.

 

Obce a mestáv okolí


0 km Štôla, 
Reštaurácia, obchod, bežecké stopy od objektu, huby.

5 km Svit,
Svit - krytý bazén, fitness centrum, tenis, kolky, cyklistika. 

12 km Starý Smokovec,
Starý Smokovec - rekreačno– kúpeľné stredisko. Najstaršia a turisticky najvýznamnejšia vysokotatranská osada na úbočí Slavkovského štítu. Východisko do Vysokých Tatier - lanovka na Hrebienok. Mariánsky kostol. 

30 km Tatranská Lomnica,
Tatranská Lomnica - rekreačné stredisko pod výbežkami Lomnického štítu /2632 m/ - botanická záhrada a múzeum TANAPU. Kabínkovou lanovkou možný prístup na Skalnaté Pleso a na Lomnický štít – hvezdáreň. 3 km od Tatranskej Lomnice – 18 jamkové golfové ihrisko. 

12 km Poprad,
Poprad - centrum podtatranskej oblasti, nákupné centrá. Kostol sv. Egídia na námestí, renesančná zvonica, galéria Žltý dom, Podtatranské múzeum. 

25 km Kežmarok,
Kežmarok - Kežmarský hrad, múzeum bytovej meštianskej kultúry, Červený evanjelický kostol s kaplnkou Imricha Thökölyho, drevený artikulárny kostol, historické centrum, budova lýcea, kúpalisko, Festival európskych ľudových remesiel.

20 km Važec,
Važec - Važecká jaskyňa, Obecné múzeum, Pamätný dom Jána Hálu, Salaš. 

40 km Vrbov,
Vrbov - termálne kúpalisko - 7 bazénov, tobogán. V rybárskom areáli jazerá s možnosťou rybolovu a člnkovania. 

30 km Levoča,
Levoča - historické centrum, divadlo, kino.